
Samsyn en färskvara när kommuner samverkar
Public Partner har under våren gjort en kunskapsgenomgång av förutsättningarna för mellankommunal samverkan; juridiska kring olika samverkansformer, forskningsläget och statliga utredningar. Genomgången har kompletterats med intervjuer av kommundirektörer i 15 kommuner, om deras syn på och erfarenheter av mellankommunal samverkan.
– Som verksamma i ett hundratal kommuner de senaste åren ser vi en bred flora av mer eller mindre formaliserad mellankommunal samverkan. Det är ett sätt att klara välfärdsuppdraget och kommunerna – särskilt de mindre – är bra på att etablera samverkan. Däremot ser vi att man ganska konsekvent underskattar behovet av att också etablera samsyn kring samverkan och att systematisk arbeta med att bygga tillitsfulla relationer i samverkan, säger Eva Lagbo Bergqvist och Elin Brunell, managementkonsulter på Public Partner och författare till rapporten.
I rapporten sammanfattar Elin Brunell och Eva Lagbo Bergqvist också ett antal rekommendationer för de kommuner som vill ingå samverkan:
– Som managementkonsulter kommer vi ofta in i samverkansfrågorna när något gått på tok. Vår ambition med rapporten är dels att bjuda på ett kunskapsunderlag men också att tydliggöra varför det är så viktigt att tidigt ägna tid åt att fastställa och förankra syftet med samverkan och att bygga tillitsfulla relationer mellan de samverkande parterna. Drömmen för oss vore att oftare hjälpa våra uppdragsgivare att starta framgångsrika mellankommunala samarbeten istället för att rycka ut när samverkan inte fungerar.
Dela det här!
När ett utforskande förhållningssätt leder förändring läggs grunden för en mer träffsäkert arbete
I politiskt styrda organisationer som skolor och kommunala förvaltningar finns ofta en stark press på att snabbt lösa komplexa utmaningar. När resultaten sviktar är det lätt att kasta sig in i nya åtgärder och stirra sig blind på mätbara mål.
Public Partners Mattias Wikner visar hur viktig internkontrollen är för att förebygga korruption
Hotbilden mot välfärdssystemen förändras drastiskt. Hur säkerställer du att din internkontroll skyddar verksamheten mot välfärdsbrott utan att kväva den i byråkrati?
Fredrik Nornvall först ut som certifierad managementkonsult på Public Partner
Fredrik Nornvall har nyligen certifierats enligt den internationella yrkescertifieringen Certified Management Consultant (CMC). För Public Partner är certifieringen en tydlig kvalitetsmarkör i arbetet med kvalificerade konsultuppdrag.
Public Partners toppledarprogram NEXT öppnar för ett alumninätverk
Under femton år har närmare 300 ledare i politiskt styrda organisationer deltagit i Public Partners toppledarprogram NEXT. Nu bjuds samtliga ledare in för att tillsammans undersöka hur dialogen kan hållas levande efter varje programomgång.
Så formas Sveriges politiska agenda under nästa mandatperiod – Public Partners förvalsanalys drog fullt hus
Public Partners förvalsanalys blev ett öppenhjärtigt samtal om hur politiken formas långt innan valaffischerna sätts upp. Panelen pekade ut flera frågor som kan sätta tonen i nästa valrörelse. I panelen för Public Parters förvalsanalys fanns Jimmy Jansson (S) och Michaela Fletcher (M), båda tidigare kommunstyrelseordförande, samt den mycket meriterade Jenny Madestam, docent i statsvetenskap






